Перейти до основного вмісту

Неподалік Вестмінстеру буде споруджено грандіозний меморіал пам’яті жертв Голокосту

Про будівництво меморіалу прем'єр-міністр Девід Кемерон оголосив ще в 2014 році, але суперечки щодо його місцезнаходження не припиняються і досі. Однак, рішенням Міністерства житлового будівництва «парк совісті Британії» побудують прямо навпроти будівлі Парламенту, на території Victoria Tower Gardens на березі Темзи.

У міжнародному конкурсі на кращу концепцію пам'ятника переміг проект британця Девіда Аджайє і ізраїльтянина Рона Арада, що складається з двох частин. Наземна являє собою 23 вертикальні бронзові пластини, які немов прорізають землю. Вони символізують 22 країни, єврейські громади яких були майже знищені в Катастрофі, а також державу Ізраїль, —  зазначає видання ARTANDHOUSES. Під землею ці пластини утворюють структуру підземної частини комплексу, звідки можна буде потрапити у навчальний центр, Зал свідчень з експозицією, присвяченою Голокосту, і Зал суду —  пустий дзеркальний простір.

Парк Victoria Tower Gardens   

 

Коли в 2025 році будівництво буде завершено, комплекс у Лондоні стане другим найбільшим меморіалом жертвам Голокосту у світі (після меморіалу у Берліні). Уряд Великобританії виділяє на реалізацію проекту 75 мільйонів фунтів стерлінгів ($ 105 мільйонів), ще 25 мільйонів фунтів ($ 35 мільйонів) надійшли у вигляді пожертвувань. Держава також виділить додаткове фінансування, щоб вхід у музей-меморіал залишався безкоштовним.

Противників у плану вистачає, і вони висувають, як зазначає JTA, безліч заперечень вкрай різного характеру. Так, 42 інтелектуали виступили з відкритим листом, де підкреслили, що подібний меморіал поруч з парламентом «перебільшить реакцію Великобританії на події Голокосту і представить націю у ролі «головного рятівника євреїв». Деякі єврейські діячі висловили побоювання, що меморіал може стати мішенню терористів.

Баронеса Рут Діч Президент Ради депутатів британских євреїв Марі ван дер Зіл

 

Крім того, цей п'ятачок і так перевантажений пам'ятниками —  на честь скасування рабства, громадянам Кале, суфражисткам, які боролися за права жінок. На думку баронеси Рут Діч — єврейки, члена Палати лордів, розташування пам'ятника створить труднощі, які послаблять ефект меморіалу.

Проте, Рада депутатів британських євреїв схвалила проект. «Є щось унікально потужне в розміщенні пам'ятника Голокосту в безпосередній близькості від центру демократії Великобританії», —  заявила президент Ради Марі ван дер Зіл.

Спираючись на результати соціологічного опитування, уряд визнав меморіал поблизу Вестмінстерського палацу «потужним асоціативним сигналом», що компенсує втрату «невеликого відкритого простору» в центрі Лондона.

Віктор Маковський

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку